Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Çalışmaları

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Kırsal Kalkınma Çalışmaları

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
36 0

Kırsal Kalkınma ve Yatırımlar

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Kırsal Kalkınma ve Yatırım Programı (KKYDP), kırsal alanlarda yerel kalkınma kapasitesinin oluşturulmasına ve gelir düzeyinin artırılmasına odaklanıyor. Program, doğal kaynakların korunması ve çevrenin dikkate alınarak tarımsal üretimi desteklemeyi, tarıma dayalı sanayi entegrasyonunu sağlamayı ve alternatif gelir kaynakları oluşturmayı amaçlıyor.

Yatırım ve İstihdam

Bu yıl KKYDP kapsamında kırsal kalkınma yatırımları ve bireysel sulama projeleri için 5 milyar lira hibe desteği sağlanarak toplamda 13 milyar lira yatırım yapılması hedefleniyor. Bu kapsamda yaklaşık 20 bin kişiye istihdam sağlanması planlanıyor. Programın başlangıcından bu yana tamamlanan 16 bin 952 projeye ise 5,3 milyar lira hibe desteği sağlandı ve 11,4 milyar lira tutarındaki yatırım faaliyete geçti.

Bireysel Sulama Projeleri

Bireysel sulama sistemleri kapsamında ise modern basınçlı sulama sistemlerinin yaygınlaştırılması hedefleniyor. 2007-2023 yılları arasında 54 bin 111 projeye ulaşılarak 5,1 milyon dekar alana modern sulama sistemleri kuruldu ve 1,8 milyar lira ödeme yapıldı.

Proje Üst Limitleri ve Destek Alanlar

Program kapsamında her yıl proje üst limitleri güncellenmekte olup bu sene ekonomik yatırım konularında 3-14 milyon lira, altyapı yatırımlarında ise 100 bin-3 milyon lira olarak belirlendi. En fazla destek alan alanlar arasında İzmir, Konya, Mardin, Gaziantep ve Niğde yer alıyor.

İlgili Yazılar