Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TCMB Başkanı Fatih Karahan’dan Asgari Ücret Açıklaması

TCMB Başkanı Fatih Karahan’dan Asgari Ücret Açıklaması

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
33 0

TCMB Başkanı Asgari Ücrete İlişkin Tutumunu Değiştiriyor

TCMB Başkanı Fatih Karahan, milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücrete ara zam konusundaki sert tutumunu yumuşattı. Daha önce asgari ücrete ara zam yapılmaması yönünde görüşler dile getiren Karahan, milletvekillerinin sorularına cevap verdi.

“Asgari Ücret Enflasyon Konusunda Bir Numaralı Risk Değil”

Karahan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonuna yaptığı sunumda, asgari ücrete ara zam yapılması konusunda milletvekillerinin ısrarlı sorularıyla karşılaştı. Karahan, “Asgari ücret enflasyon konusunda bir numaralı risk değil” ifadesini kullandı. Milletvekillerinin “Siz asgari ücrete karşı mısınız, değil misiniz?” sorularına da cevap verdi.

“Tavsiye Niteliğinde Değil”

Karahan, asgari ücretin enflasyona etkisinin olduğunu ancak bir numaralı risk olmadığını belirtti. Karahan, “Biz tavsiye ya da karar kuruluşu değiliz. Ancak tahminleri belirlerken bir takım varsayımlar yapmak zorundayız. Asgari ücret de öyle. Tavsiye niteliğinde değil” dedi.

500 TL ve Bin TL Banknotlar Konusundaki Çalışmalar Devam Ediyor

Karahan, 500 TL ve bin TL gibi büyük banknotların basılıp basılmayacağına ilişkin çalışmaların sürdüğünü ve karar oluştuktan sonra kamuoyuyla paylaşacaklarını belirtti. Ayrıca, TÜİK’in enflasyon verilerine ek olarak kendi fiyat toplama çalışmalarını yaptıklarını ve genellikle TÜİK ile aynı çıktığını söyledi.

İlgili Yazılar