Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TCMB Başkanı Karahan, Finansal İstikrar Raporu’nu Değerlendirdi

TCMB Başkanı Karahan, Finansal İstikrar Raporu’nu Değerlendirdi

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
28 0

TCMB, Finansal İstikrar Raporu’nu Kamuoyuyla Paylaştı

TCMB Başkanı Karahan, Finansal İstikrar Raporu-Mayıs 2024’ün ön sözünde, Merkez Bankası olarak finansal istikrara ilişkin tüm gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve son gelişmeleri raporla kamuoyuyla paylaştıklarını belirtti.

Makroihtiyati Önlemler Finansal Koşullara Katkı Sağlıyor

Karahan, enflasyonla mücadelede sıkı para politikası uyguladıklarını ve parasal aktarım mekanizmasını desteklemek için aldıkları makroihtiyati önlemlerin finansal koşulların sıkılaşmasına katkı verdiğini vurguladı. Menkul kıymet tesisi uygulamasını kaldırırken, Kur Korumalı Mevduat politikalarını kademeli olarak devam ettirdiklerini ifade etti.

Bankacılık Sistemi Finansal İstikrara Katkı Sağlayacak

Karahan, sıkı para politikası ve makroihtiyati politikalarının finansal piyasalara hızlı yansıdığını belirterek, Türk lirası kredi faizlerinin dengelenme sürecine katkı sağladığını, yabancı para kredilerde ise büyüme olduğunu söyledi. Ayrıca, bankacılık sisteminin güçlü likidite ve sermaye yapısının finansal istikrarın sürmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

TCMB Başkanı Karahan, politikalara güvenin artması ve olumlu beklentilerle birlikte ülke risk priminde iyileşme olduğunu, reel sektör ve bankacılık sektörünün dış borçlarını yüksek oranlarda yenilediğini de bildirdi.

İlgili Yazılar