Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TCMB Uyarısını Doğruladı: Hükümet Zamlarda Sınır Tanımıyor

TCMB Uyarısını Doğruladı: Hükümet Zamlarda Sınır Tanımıyor

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
32 0

Merkez Bankası’nın Uyarısı

Merkez Bankası’nın geçen haftaki enflasyon raporunda, enflasyon hedefine ulaşmada temel riskler arasında yer alan “Yönetilen ve yönlendirilen fiyat düzenlemelerinin enflasyonda öngörülen düşüş patikasıyla uyumlu olmaması” maddesi, hükümetin köprü ve otoyol geçiş ücretlerine yaptığı son zamlarla bir kez daha gündeme geldi.

Zamlar Yüzde 100’ü Aştı

Hükümet, enflasyonla mücadele gerekçesiyle asgari ücrete zam yapılmayacağını belirtirken, köprü ve otoyol geçiş ücretlerine son dört buçuk ay içerisinde yapılan zamlar dikkat çekici boyutlara ulaştı. Örneğin, İstanbul’daki 15 Temmuz Şehitler ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinde tek yön geçiş ücretleri, son zam oranı yüzde 60 olmak üzere dört buçuk ayda yüzde 182,4 artışla 24 TL’den 49 TL’ye yükseldi.

Raporda Belirtilenler

TCMB’nin enflasyon raporunda, yönetilen ve yönlendirilen fiyat düzenlemelerinin enflasyon patikasıyla uyumlu olmamasının enflasyon üzerinde baskı yaratabileceği vurgulanmıştı. Vergi ve fiyat düzenlemelerinin enflasyonu etkileyebileceği belirtilirken, hükümetin bu yönde attığı adımların enflasyonu artırabileceği uyarısında bulunulmuştu.

Verilen Garantiler Ücretlerin Üstünde

Uzmanlara göre, kamu özel işbirliğiyle yapılan köprü ve otoyollarda belirlenen geçiş ücretleri, verilen garanti ödemelerinin çok altında kalıyor ve aradaki farkı devlet karşılıyor. Örneğin, Osmangazi Köprüsü’nde zamlı geçiş ücreti, sözleşmede belirtilen ücretin oldukça altında kalarak devletin milyarlarca TL’lik farkı ödemesine neden oluyor.

Özetle, hükümetin köprü ve otoyol geçiş ücretlerine sık sık zam yapması, enflasyon hedeflerine ulaşmada önemli bir engel oluşturabilir ve vatandaşlar üzerinde ekonomik bir yük oluşturabilir.

İlgili Yazılar