Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ticaret Bakanı Bolat: Mayıs Ayı Dış Ticaret Rakamları Açıklandı

Ticaret Bakanı Bolat: Mayıs Ayı Dış Ticaret Rakamları Açıklandı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
26 0

Mayıs Ayı İhracat Rakamları

Ticaret Bakanı Bolat, mayıs ayına ait dış ticaret rakamlarını açıkladı. Bakan Bolat, mayıs ayı ihracatlarının geçen yıla göre yüzde 11,4 artışla 24 milyar 75 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirtti. Bu rakam, tüm zamanların en yüksek mayıs ayı ihracatı olarak kayıtlara geçti.

Yıllıklandırılmış İhracat ve İthalat Rakamları

Mayıs ayı itibariyle yıllıklandırılmış ihracatın 260,1 milyar dolar olduğunu söyleyen Bakan Bolat, bu rakamın bir önceki yıla göre yüzde 2,3 artışla cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını vurguladı. İthalattaki düşüş trendinin devam ettiğini belirten Bakan Bolat, mayıs ayında ithalatın yıllık bazda yüzde 10,3 azalarak 30 milyar 593 milyon dolar olduğunu ifade etti.

Dış Ticaret Açığı ve İhracatın İthalatı Karşılama Oranı

İhracattaki artış ve ithalattaki azalışın etkisiyle dış ticaret açığının yıllık bazda yüzde 47,8 azalarak 6,5 milyar dolara gerilediğini belirten Bakan Bolat, aylık bazda ise bu düşüşün yüzde 33,9 olduğunu kaydetti. İhracatın ithalatı karşılama oranındaki 15,3 puanlık güçlü yükselişin dış ticarette olumlu bir gelişme olduğunu söyleyen Bakan Bolat, bu oranın yüzde 78,7 seviyesine çıktığını bildirdi.

İlgili Yazılar