Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Nisan Ayı Dış Ticaret Verileri Açıklandı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Nisan Ayı Dış Ticaret Verileri Açıklandı

haberci haberci - - 3 dk okuma süresi
16 0

Bakan Bolat Açıkladı: İhracat Yüzde 0,1 Arttı!

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye İstatistik Kurumu ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle açıklanan nisan ayı dış ticaret verilerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bolat, negatif takvim etkisine rağmen ihracatın, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,1 artarak 19,3 milyar dolara ulaştığını belirtti. denizli haber

İthalatta Yüzde 4 Artış Gözlendi

Bolat, nisanda ithalatın yüzde 4 artarak 29,1 milyar dolara çıktığını, yılın ilk 4 ayında ise yüzde 9 azalarak 113,1 milyar dolara gerilediğini ifade etti. Yıllıklandırılmış ithalatın ise nisan ayında yüzde 5,7 azalarak 350,6 milyar dolara gerilediğine dikkat çekti.

Dış Ticaret Dengesi İyileşiyor

Bakan Bolat, dış ege haber ticaret açığındaki gelişmelere de değinerek, “Yılın ilk 4 ayında dış ticaret açığımız, ihracattaki artış ve ithalattaki düşüşün etkisiyle geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 30,5 azalarak 30,2 milyar dolara indiğini söyledi. Nisan 2023’te yıllıklandırılmış bazda 120,4 milyar dolar olan dış hava durumu ticaret açığının, nisan itibarıyla 27,3 milyar dolar azalarak 93 milyar dolara gerilediğini vurguladı.

Çalışmalarımız Kararlılıkla Devam Ediyor

Bolat, dış ticaretteki olumlu tablonun devam edeceğine inanarak, “Bu yıl ihracattaki artış ve ithalattaki azalış eğilimlerinin devam edeceği ve dış ticaret dengesinde toparlanmanın süreceği öngörülmektedir. Türkiye’nin küresel üretim ve ticaretteki payını artırmak için katma değer, yenilikçilik ve rekabetçilik odaklı üretim ve ihracat perspektifinde çalışmalarımıza kararlılıkla devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

İlgili Yazılar