Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ticaret Bakanı Ömer Bolat’tan Kooperatifler Günü Açıklamaları

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’tan Kooperatifler Günü Açıklamaları

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
26 0

Ömer Bolat: “Türkiye’de 35 Bin Aktif Kooperatif Bulunmaktadır”

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Uluslararası Kooperatifler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye’de Ticaret, Tarım ve Orman ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bakanlıklarının görev alanlarında faaliyet gösteren yaklaşık 50 bin kooperatiften 35 bininin aktif durumda olduğunu belirtti.

Kadın Kooperatifleri ve KOOP-DES

Bakan Bolat, Türkiye’de kurulan kadın kooperatif sayısının 1138 olduğuna işaret ederek, Bakanlığının görev alanında 40 türün üzerinde kooperatif bulunduğunu aktardı. KOOP-DES ile desteklenen kooperatiflerin çoğunun gıda sektöründe faaliyet gösterdiğini vurguladı.

KOOP-DES Destekleri Artarak Devam Ediyor

Bakan Bolat, 2020 yılında kurulan KOOP-DES’in kadın kooperatifleri özelinde sürdürüldüğünü ve desteklerin her geçen yıl arttığını belirtti. 2020-2024 döneminde 714 kooperatifin 757 projesi için toplamda 96 milyon 966 bin lira hibe sağlandığını açıkladı.

Öncelik Kadın ve Engelli Kooperatiflerinde

Bakan Bolat, özellikle kadın ve engellilerin oluşturduğu kooperatiflerin desteklenmesinin önemine vurgu yaparak, program kapsamında gıda, tekstil, tarım, eğitim, sanat gibi sektörlerde faaliyet gösteren kooperatiflere destek sağlandığını ifade etti.

Kooperatifçilikte Farkındalık Oluşturuluyor

Bakanlık olarak kooperatifçilik alanında farkındalık oluşturulması amacıyla e-ticaret, ihracat, kadın kooperatifleri konularında eğitim ve bilgilendirme faaliyetlerinin devam ettiğini belirten Bolat, çevrim içi ağırlıklı eğitimlerle ilgili kişilere ulaşıldığını ve sektörün gelişimine katkı sağlandığını söyledi.

İlgili Yazılar