Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ticaret Bakanlığı’ndan Enflasyon Düzeltmesi Uygulamasıyla İlgili Yeni Düzenleme

Ticaret Bakanlığı’ndan Enflasyon Düzeltmesi Uygulamasıyla İlgili Yeni Düzenleme

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
36 0

Ticaret Bakanlığı’nın Enflasyon Düzeltmesi Uygulamasıyla İlgili Yeni Tebliği Yayımlandı

Ticaret Bakanlığı, enflasyon düzeltmesinin Türk Ticaret Kanunu’na etkilerini göz önünde bulundurarak uygulamada birliği sağlamak ve tereddütleri gidermek amacıyla düzenleme yaptı. Buna göre, “Enflasyon Düzeltmesi Uygulayan Şirketlerde Esas Alınacak Finansal Tablolara İlişkin Tebliğ” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Hangi Şirketler Kapsam Dışında Kalacak?

Yeni düzenlemeye göre, 2023 ve sonrasındaki hesap dönemlerinde enflasyon düzeltmesi uygulayan şirketlerde genel kurul ve yönetim organınca esas alınacak finansal tablolar belirlenecek. Ancak, kapsam dışında kalan şirketlerde Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği hükümleri uyarınca enflasyon düzeltmesi uygulanmış finansal tablolarla uygulanmamış tablolar birlikte dikkate alınacak.

Finansal Tabloların Esas Alınması ve Kar Dağıtımı

Enflasyon düzeltmesi uygulanmış finansal tablolar, sermaye artırımı, sermaye azaltımı, birleşme, bölünme gibi işlemlerde esas alınacak. Ayrıca, şirketin sermayesine ilişkin değerlendirmelerde tescil edilmiş olan sermaye tutarı esas alınacak.

Enflasyon düzeltmesinden kaynaklanan sermaye düzeltmeleri ve olumsuz farklar genel kurul kararına bağlı olarak sermaye azaltımı yoluyla ya da diğer iç kaynaklarla karşılanabilecek.

İlgili Yazılar