Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Trump, Gazze Saldırıları ve ABD-İsrail İlişkileri Hakkında Konuştu

Trump, Gazze Saldırıları ve ABD-İsrail İlişkileri Hakkında Konuştu

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
28 0

Trump’ın İsrail ve Gazze Saldırılarına İlişkin Değerlendirmeleri

ABD eski Başkanı Donald Trump, Fox News’a verdiği mülakatta, Gazze’deki son durumu ve ABD-İsrail ilişkilerini değerlendirdi. Trump, İsrail’in 7 Ekim’deki saldırılarının unutulduğunu savunarak, bu olayların hatırlanması ve İsrail’in Amerikan siyasetinde yeniden güçlü olması gerektiğini vurguladı. Trump, İsrail’in Gazze’deki durumu hızlı ve güçlü bir şekilde sonlandırması gerektiğini belirterek, “Onlar kazanmalı ve işi bitirmeli” dedi.

Trump’ın İsrail Lobisi ve Schumer’e Yönelik Eleştirileri

Trump, 15 yıl önce İsrail lobisinin Washington’daki en etkili grup olduğunu ancak günümüzde bazı Demokrat isimler yüzünden eski gücünden uzak kaldığını savundu. Özellikle Senato Çoğunluk Lideri Demokrat Chuck Schumer’i hedef alan Trump, “Schumer bile Filistinli gibi davranıyor” ifadelerini kullandı. Bu suçlamalarına rağmen Schumer’in Yahudi olmasına ve İsrail’e destek vermesine rağmen şu anda İsrail için çalışmadığını savunan Trump, bu durumun İsrail için tehlikeli olduğunu belirtti.

Öte yandan Schumer, Netanyahu’nun 7 Ekim’den sonraki süreci kötü yönettiğini vurgulayarak İsrail’de seçim yapılması çağrısında bulunmuştu. Netanyahu ise bu açıklamalara tepki göstererek İsrail’de seçim yapılması kararının “İsrail hükümetinin görevi” olduğunu ve seçilmiş lideri değiştirmeye çalışmanın uygun olmadığını dile getirmişti.

İlgili Yazılar