Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. TÜİK’in Enflasyon Hesaplama Yöntemi Tartışma Yaratıyor

TÜİK’in Enflasyon Hesaplama Yöntemi Tartışma Yaratıyor

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
22 0

TÜİK’in Gerçek Fiyatları Gizlediği Ortaya Çıktı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) mahkeme kararına rağmen enflasyonu ölçtüğü madde fiyatlarını halktan gizlemeye devam ettiği ortaya çıktı.

Halkın Yaşadığı Gerçek Fiyatlar Yerine Aşırı Düşük Fiyatlar Kullanılıyor

Gazeteci Alaattin Aktaş’ın ortaya çıkardığı verilere göre TÜİK’in yıllardır enflasyon hesabında kullandığı madde fiyatları gerçek piyasa fiyatlarının yanına bile yaklaşmıyor.

TÜİK’in Enflasyon Hesaplamaları ve Sonuçları

TÜİK’in enflasyon sepetinde yer alan özel doktor muayenesi 34 TL olarak gösterilirken, piyasa fiyatı 5 bin liraya kadar çıkabiliyor. Benzer şekilde ev kira fiyatları da gerçek piyasa ile TÜİK verileri arasında büyük farklar bulunuyor.

TÜİK’in Enflasyon Hesaplamaları Eleştiriliyor

TÜİK’in enflasyon hesaplamaları, milyonlarca memur, emekli ve işçinin maaş zammının erimesine sebep oluyor. Fiyat artışlarını düşük göstererek halkın satın alma gücünü yüksek gösteren TÜİK, yoksulluğun kağıt üzerinde gizlenmesine neden oluyor.

Farklı Kurumların Enflasyon Verileri

İstanbul Ticaret Odası (İTO) ve Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG), TÜİK’in verileriyle giderek ayrışıyor. Bu kurumlar farklı yöntemlerle enflasyonu hesaplayarak farklı sonuçlara ulaşıyor.

TÜİK’in Fiyat Verileri ve Eleştiriler

TÜİK’in fiyat verileri eleştirilere maruz kalırken, gazeteci Alaattin Aktaş TÜİK’in resmi sitesinde fiyatların yıllardır yer almadığını ve fiyatların gerçek piyasa fiyatlarından çok daha düşük olduğunu belirtiyor.

Halkın refahını düşünmekle görevli olan TÜİK’in, enflasyonu düşük göstererek güvenilirliğini zedelediği, bu durumun siyasiler tarafından da göz ardı edildiği ifade ediliyor.

İlgili Yazılar