Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türk Halkının Tasarruf ve Para Biriktirme Alışkanlıkları Araştırması

Türk Halkının Tasarruf ve Para Biriktirme Alışkanlıkları Araştırması

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
31 0

Türkiye Genelindeki Araştırma Sonuçları Açıklandı

Areda Piar araştırma şirketinin gerçekleştirdiği araştırmaya göre Türk halkının büyük çoğunluğu para biriktiremiyor ve tasarruf yapmanın zor olduğunu düşünüyor.

Yüzde 50’nin Tasarruf Edecek Geliri Yok

Araştırmaya katılanların yüzde 49,8’i tasarruf edecek gelire sahip olmadığını belirtirken, bunun sebepleri arasında aylık harcamaların yüksek olması, borçlar, beklenmedik masraflar ve planlama eksikliği öne çıkıyor.

En Çok Yastık Altı Birikim Tercih Ediliyor

Katılımcıların çoğunluğu Türkiye’de tasarruf yapmanın zor olduğunu ifade ederken, en çok tercih edilen tasarruf aracı fiziki altın olarak belirlendi.

En Çok Giyim ve Ayakkabıdan Tasarruf Yapılıyor

Araştırmaya katılanların büyük bir kısmı giyim ve ayakkabı harcamalarını kısarak tasarruf ettiklerini söylerken, eğlence ve sosyalleşme ile gıda harcamalarından da tasarruf yapıldığı belirlendi.

Halkın Yarısı Artık Tatil Yapamıyor

Araştırmaya göre katılımcıların yarısından fazlası artık tatil yapamadıklarını belirtirken, bütçelerini daha uygun yerlere yönlendirdiklerini ifade edenlerin oranı da dikkat çekici.

Araştırma sonuçlarına göre, Türk halkının ekonomik durumuna ilişkin genel bir memnuniyetsizlik hakim. Kişisel mali durumu kötü olanların oranı oldukça yüksekken, ülke ekonomisine ilişkin iyimserlik düşük seviyede kalmış.

İlgili Yazılar