Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türk Ticaret Kanunu’nda Yapılan Değişiklikler Neler Getiriyor?

Türk Ticaret Kanunu’nda Yapılan Değişiklikler Neler Getiriyor?

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
33 0

Fahiş Fiyat Artışı ve Stokçuluk Üzerine Yaptırımlar Artırıldı

Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan değişiklikler kapsamında, fahiş fiyat artışı ve stokçuluk gibi uygulamalara karşı daha sert yaptırımlar getirildi. Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yapılan değişikliklerle, üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin satış fiyatlarını fahiş şekilde artırmaları durumunda 100 bin liradan 1 milyon liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

Satış Sonrası Hizmetlerde Yeni Düzenlemeler

Türk Ticaret Kanunu’ndaki bir diğer önemli değişiklik ise satış sonrası hizmetlerle ilgili oldu. Bu kapsamda, satış sonrası hizmet yeterlilik belgesi almayan üretici ve ithalatçılara 1 milyon 115 bin liradan başlayan idari para cezaları verilecek. Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan sisteme kayıt yaptırmayan özel servis istasyonlarına da cezalar uygulanacak.

Lisanslı Depoculukta Yapılan Değişiklikler

TTK’daki son değişiklikler arasında lisanslı depoculuk düzenlemeleri de yer alıyor. Lisansı askıya alınan işletmeler, askıda kaldıkları günler için depo kira ücreti talep edemeyecekler. Ayrıca, lisanslı depoculuk ücret tarifelerine uymayan veya hizmetlerini eksik sunan işletmelere de 200 bin liradan başlayan idari para cezaları verilecek.

İlgili Yazılar