Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Türk Vatandaşları İsviçre’ye Artan İltica Talepleri

Türk Vatandaşları İsviçre’ye Artan İltica Talepleri

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
51 0

İsviçre’ye Artan Türk Mülteci Akını

Türkiye’den sadece Avrupa Birliği’ne değil, İsviçre’ye de mülteci akını sürüyor. Almanya’dan iltica isteyen Türkler’in sadece yüzde 8’inin ilticası kabul edilirken, İsviçre’de kabul oranı yüzde 50’yi aştı.

Şırnak ve Hakkari’den Gelenlerin İlticaları Onaylanıyor

Özellikle Şırnak ve Hakkari’den gidenlerin ilticaları onaylanıyor. Son bir yılda Türk kökenli ilticacıların sayısı hızla yükseldi ve 2023 yılında 5 bin 675 Türk vatandaşı İsviçre’den iltica istedi.

İltica Başvuruları ve Kabul Oranı

2023 yılında yapılan iltica başvurularından 4 bin 722’sinin karara bağlandığı ve bunlardan 2 bin 57’sinin iltica hakkı aldığı, 176’sının ise geçici kabul aldığı belirtildi. İltica kabul oranı %50.3 olarak gerçekleşti.

İstisna Durum: Şırnak ve Hakkari

İsviçre hükümeti, ilticası reddedilenlerin Türkiye’ye iadesini makul buluyor ve Türkiye’yi güvenli ülke statüsünde sayıyor. Tek istisnası ise, Irak sınırından gelenlerle, Güneydoğu’dan ve özellikle Şırnak ile Hakkari’den gelenlere uygulanıyor.

Artan Talepler ve Gelecek Endişesi

Türkiye’den İsviçre’ye iltica akınının 2013 yılından sonra düzenli olarak artış gösterdiği, 2016’daki FETÖ’nün kanlı darbe girişiminden sonra artışın hızlandığı belirtildi. İlticası reddedilen bazı Türkler’in ise ileride zorla sınır dışı edilerek, tekrar giriş hakkını kaybetmemek için gönüllü olarak ülkeyi terk ettiği kaydedildi.

İlgili Yazılar