Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye Haziran Ayında Rekor Sıcaklık ve Elektrik Tüketimi Yaşıyor

Türkiye Haziran Ayında Rekor Sıcaklık ve Elektrik Tüketimi Yaşıyor

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
45 0

Türkiye, Tarihinin En Sıcak Haziranını Yaşıyor

AA muhabirinin derlemesine göre, Türkiye Elektrik İletim AŞ ve AccuWeather verilerine göre Türkiye, son yılların en sıcak haziranını yaşıyor. Geçen yıl haziranda sıcaklık değerleri çoğunlukla 21-26 derece arasında seyrederken, bu yıl haziran ayı 30 dereceyle başladı. Bazı şehirlerde hava sıcaklıkları 42 dereceye kadar çıktı. En düşük sıcaklık bile geçen yılın en yüksek sıcaklığından daha fazla oldu.

Elektrik Tüketimi Yüzde 15 Arttı

Geçen yılın aynı dönemine göre Türkiye’nin haziran ayı elektrik tüketimi yaklaşık yüzde 15 artarak 28 milyon 556 bin 804 megavatsaate ulaştı. Geçen yıl bu rakam 24 milyon 873 bin 787 megavatsaattı. Artan klima kullanımı bu tüketim artışında önemli rol oynadı. Doğalgazdan elektrik üretimi ise yüzde 99 artarak 4 milyon 601 bin 650 megavatsaate yükseldi. Güneş enerjisi ve rüzgardan elektrik üretiminde de belirgin artışlar görüldü.

Güneş ve Rüzgar Elektrik Üretiminde Artış

Haziran ayında güneş enerjisi santrallerinin elektrik üretimi yüzde 61 artışla 3 milyon 226 bin 93 megavatsaate, rüzgardan elektrik üretimi ise yüzde 34 artışla 3 milyon 36 bin 992 megavatsaate ulaştı. Hidrolik enerji, linyit ve ithal kömürden elektrik üretiminde ise kayda değer bir değişiklik yaşanmadı.

Avrupa Birliği’nin Copernicus uydu izleme sistemiyle yapılan ölçümlere göre, Haziran 2023 “tüm zamanların en sıcak haziranı” olarak kayıtlara geçmişti. Bu yıl da haziran ayında sıcaklıkların yeni bir rekor kırması bekleniyor.

İlgili Yazılar