Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye, İsrail İle Ticarette Sert Kararlar Aldı

Türkiye, İsrail İle Ticarette Sert Kararlar Aldı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
64 0

Türkiye’nin İsrail İle Ticarette Aldığı Kararlar

Bloomberg‘e konuşan iki Türk yetkiliye göre Türkiye, İsrail’e ihracatını durdurdu ve İsrail’den tüm ithalatı durdurma kararı aldı. Bu kararın ardından İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail ile anlaşmaları bozduğunu belirterek, ticari alternatifler yaratmak için çalışacaklarını açıkladı.

Ticaret İstatistikleri ve Kısıtlamalar

2023 yılında iki ülke arasındaki ticaretin 6,8 milyar dolar değerinde olduğu ve bunun yüzde 76’sının Türkiye’nin ihracatından oluştuğu Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre belirlendi. Türkiye, Gazze’deki işgale tepki olarak İsrail’e inşaat demirinden yassı çeliğe, mermerden seramiğe kadar 54 ürün grubunun ihracatını kısıtlamıştı.

İstatistik Verileri ve Ticaretin Durumu

İsrail ile ticaretin durumuyla ilgili veriler, Türkiye İstatistik Kurumu’nun mart ayı dış ticaret verilerine yansıdı. Mart ayında Türkiye’nin İsrail’e ihracatı 437 milyon dolar, ithalatı ise 167,3 milyon dolar olarak gerçekleşti. Nisan ayında ise ticaretin durumunun mayıs sonunda netlik kazanması bekleniyor.

2024 İlk Çeyreği Verileri

2024 yılının ilk çeyreğinde İsrail, Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler listesinde 12’nci sırada yer alırken, ithalat sıralamasında ise 32’nci sıraya geriledi.

İlgili Yazılar