Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye, ITUC’un Küresel Haklar Endeksi’nde En Kötü 10 Ülke Arasında

Türkiye, ITUC’un Küresel Haklar Endeksi’nde En Kötü 10 Ülke Arasında

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
66 0

Türkiye, İşçi Hakları Açısından Endekste En Kötü 10 Ülke Arasında

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu’nun (ITUC) raporuna göre, Türkiye işçiler için koşulları en kötü 10 ülke arasında yer alıyor. ITUC’un verilerine göre Bangladeş, Belarus, Ekvador, Esvatini, Filipinler, Guatemala, Mısır, Myanmar ve Tunus da işçi hakları açısından en kötü olan diğer ülkeler arasında bulunuyor.

ITUC’un 2024 Küresel Haklar Endeksi Raporu

ITUC, 191 milyon işçiyi temsil eden 167 ülkeden oluşan Küresel Haklar Endeksi raporunu yayınladı. Raporda, **Türkiye’nin** 2016 yılından bu yana dünyada işçi hakları açısından en kötü 10 ülke arasında yer aldığı vurgulandı. Türkiye’de işçilerin hakları ve özgürlüklerinin sürekli bir saldırı altında olduğu belirtilen raporda, sendikaların ve üyelerinin sistematik olarak hedef alındığına dair detaylar yer aldı.

ITUC Genel Sekreteri Luc Triangle’dan Açıklama

Rapora ilişkin açıklamalarda bulunan ITUC Genel Sekreteri Luc Triangle, “Endeks, 11 yıldır dünyanın her bölgesinde işçi haklarındaki hızlı gerilemeyi gösteriyor” ifadelerini kullandı. Raporda ayrıca Türkiye’deki sendikalaşma girişimlerine yönelik işverenlerin işçileri sistematik bir şekilde işten çıkardığı ve sendika düşmanlığı yaptığı belirtiliyor.

İlgili Yazılar