Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye, Terörizmin Finansmanını Engelleme Çabalarını Sürdürüyor

Türkiye, Terörizmin Finansmanını Engelleme Çabalarını Sürdürüyor

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
50 0

Türkiye, Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Konusunda Kararlı

Türkiye, küresel anlamda terörizmle mücadelede önemli bir aşama olan terörizmin finansmanının engellenmesi faaliyetlerine odaklanmaktadır. Bu kapsamda, Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Hakkında Kanun çerçevesinde mal varlığının dondurulması kararları önemli bir araç olarak öne çıkmaktadır.

Mal Varlığının Dondurulması Kararları Terör Örgütlerinin Kaynaklarını Kurutuyor

Bu kararlar sayesinde, finansal ağları belirlenen terör örgütleri kaynaklarından mahrum bırakılarak faaliyetlerini sürdürmeleri engelleniyor. Türkiye, BMGK’nin yaptırımlarına, uluslararası standartlara ve ülkenin terörizmin finansmanı risk profiline uygun olarak mal varlığının dondurulması kararlarını hızla uygulamaya alıyor.

1918 Kişi ve Kuruluş Hakkında Mal Varlığının Dondurulması Kararı Alındı

2013-2024 yılları arasında toplamda 1918 kişi ve kuruluş hakkında mal varlığının dondurulması kararı alındı. Bu kararlardan 1332’si yurt içinde mal varlığının dondurulması işlemlerini kapsamaktadır. FETÖ/PDY, PKK/KCK, DEAŞ ve El-Kaide gibi terör örgütleriyle iltisaklı olan 1332 kişi ve kuruluşun mal varlıkları donduruldu.

Türkiye, Uluslararası İşbirliğiyle Terörizme Karşı Mücadele Ediyor

Türkiye, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararı doğrultusunda birçok yabancı ülke ile işbirliği yaparak belirli kişi ve kuruluşlar hakkında mal varlığının dondurulması kararları almaktadır. ABD ile yürütülen ortak çalışmalar sonucunda da bu kapsamda kararlar alınmıştır.

FATF Gri Listesinden Çıkış Süreci Devam Ediyor

Türkiye, terörizme karşı uluslararası mücadeleyi sürdürürken aynı zamanda FATF’ın gri listesinden çıkış sürecini yürütmektedir. FATF, Türkiye’nin eylem planını başarıyla tamamladığını onaylayarak ülkeyi ziyaret etmiş ve haziran ayında yapılacak Genel Kurul toplantısında gri listeden çıkması yönünde karar alınması beklenmektedir.

İlgili Yazılar