Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye ve Sudan Arasında Sıfır Gümrüklü Ticaret Anlaşması İmzalandı

Türkiye ve Sudan Arasında Sıfır Gümrüklü Ticaret Anlaşması İmzalandı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
33 0

Türkiye, Sudan İle Sıfır Gümrüklü Ticaret Anlaşması Yapıyor

Türkiye, Sudan ile yeni bir anlaşma imzalayarak sıfır gümrüklü ticarete adım attı. TBMM Dışişleri Komisyonu’nda kabul edilen anlaşma ile Türkiye, Sudan’dan çeşitli ürünler ithal edecek.

Anlaşmanın Detayları Neler?

Türkiye, 3 bin 600 kilometre uzaklıktaki Sudan’dan 2 milyon yumurta, 50 bin büyükbaş hayvan, 2 bin küçükbaş hayvan, 8 bin ton et, 2 bin ton tereyağı, 500 ton bal, bin ton sarımsak, 2 bin ton üzüm, 5’er bin ton patates, domates, buğday, arpa, yulaf ve mısır alacak. Ayrıca, üçüncü ülkelere gönderilmek veya Sudan’a ihraç edilmek üzere domuz ve maymun eti de ithal edilecek.

Utku Çakırözer’den Açıklama

CHP Eskişehir Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi Utku Çakırözer, SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, anlaşmanın tartışmalara sebep olduğunu belirtti. Çakırözer, “Anlaşmadaki her şey Türkiye’de yetişiyor. İthalat yapıp kendi üreticimizi, sektörü baltalıyoruz” dedi. Ayrıca, Çakırözer’in ifadelerine göre, anlaşmada sıfır vergi ile ithal edilmesine izin verilen ürünler arasında sakatatlar da bulunuyor.

Sonuç

Türkiye ve Sudan arasında imzalanan sıfır gümrüklü ticaret anlaşması, iki ülke arasındaki ticari ilişkileri güçlendirecek gibi görünse de, yerli üreticiler ve sektör temsilcileri arasında endişe yaratmış durumda. Bu anlaşmanın ekonomik ve politik etkileri yakından takip edilmeye devam edecek.

İlgili Yazılar