Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’de Bankaların Sorunlu Kredileri Yükselişte

Türkiye’de Bankaların Sorunlu Kredileri Yükselişte

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
55 0

Bankaların Bilançolarında Sorunlu Krediler Artıyor

Yüksek faizlere rağmen vatandaşlar borçlanmaya devam ederken, bankaların bilançolarında sorunlu krediler büyük bir artış gösteriyor. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) tarafından açıklanan verilere göre, yakın izlemedeki kredilerin miktarı 2023 sonunda önceki yıla göre yüzde 41 artarak 912 milyar TL’ye yükseldi. Tahsili gecikmiş alacaklar ise yüzde 18 artışla 182 milyar liraya çıktı. Bu durum, bankacılık sektörünün toplam sorunlu kredi hacminin 1 trilyon 94 milyar liraya ulaştığını gösteriyor.

509 Milyarlık Yapılandırma

Bankaların bu sorunlu kredilerle baş etmek için başvurduğu yapılandırma süreci kapsamında 2023 yılında 509 milyar liralık kredi yapılandırması gerçekleşti. Bu yapılandırmanın büyük bir kısmı yakın izlemedeki kredilerden oluşuyor.

Bankacılık Sektöründe Büyüme Devam Ediyor

Bankacılık sektörü, 2024 ilk çeyreğinde büyümeye devam ediyor. TBB verilerine göre, bankaların kullandırdığı nakdi krediler 14 trilyon TL’ye yaklaştı. Bireysel krediler de yüzde 65 artarak 3.1 trilyon TL’ye ulaştı. Bu kredilerin yüzde 99’u bankalar tarafından sağlanırken, bu kredilerin çoğunluğu kredi kartları ve ihtiyaç kredilerinden oluşuyor.

Milyonlarca Kişinin Borcu Var

Türkiye’de bireysel kredi kullanan kişi sayısı son bir yılda 2 milyon artarak 40.3 milyon kişiye yükseldi. Ortalama kredi borcu ise 76.8 bin TL olarak gerçekleşti. Bankalar ve diğer finansal kuruluşlar tarafından sağlanan krediler, vatandaşlar arasında yaygın bir şekilde kullanılıyor.

İlgili Yazılar