Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’de Gayrimenkul Yatırım Fonları ile Kiralık Konut Sayısının Artması Hedefleniyor

Türkiye’de Gayrimenkul Yatırım Fonları ile Kiralık Konut Sayısının Artması Hedefleniyor

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
30 0

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Açıklamaları

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, geçtiğimiz günlerde ‘Proje Gayrimenkul Yatırım Fonu’ düzenlemesinde son aşamaya geldiklerini belirterek, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılacak düzenleme ile gayrimenkul yatırım fonlarının gayrimenkul projelerine yatırım yapmasının önünün açılacağını ifade etti.

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz’ın Değerlendirmesi

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, bu düzenleme ile gayrimenkul yatırım fonları vasıtasıyla kira getirisi olan mülk sayısını arttırmayı amaçladıklarını belirtti. Kiraz, fonlarda tamamlanmış, getirisi olan mülklerin projelerin fona konulabileceğini söyleyerek, bu enstrümanın kira getirisi olan mülk sayısını artırmanın yanı sıra, satılabilir mülkten kira getirisi olan mülke dönüşümü hedeflediğini vurguladı.

Kiraz’ın Öngörüleri

Ali Güvenç Kiraz, kiralık konut projelerinin teşviki açısından gayrimenkul yatırım fonlarına getirilecek düzenlemelerle geliştirilen konutlarda geliştiricilere ve müteahhitlere vergi avantajları sağlanabileceğini belirtti. Ayrıca, gayrimenkul yatırım fonları aracılığıyla özel sektörde kiralık sosyal konut üretiminin teşvik edilebileceğini ifade ederek, kamunun da kiralık sosyal konut üretimine destek olabileceği yönünde önerilerde bulundu.

İlgili Yazılar