Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’den Reklam Yasağı Kaldırıldı: Twitter’dan (X) Temsilcilik Açıklaması

Türkiye’den Reklam Yasağı Kaldırıldı: Twitter’dan (X) Temsilcilik Açıklaması

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
47 0

Türkiye’den Verilen Reklam Yasağı Kararı Kaldırıldı

Türkiye’de temsilci atamadığı gerekçesiyle reklam yasağına maruz kalan sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter), İstanbul’da temsilcilik açması ve resmi muhatap bildirmesi üzerine yasağın kaldırılmasını sağladı.

BTK Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) verdiği reklam yasağı kararının kaldırılması Resmi Gazete’de duyuruldu. Karara göre, X platformuna uygulanan reklam yasağı artık geçerli değil.

Temsilci Atama ve Vergi Ödeme Yükümlülüğü

BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, X’in Türkiye’de resmi temsilci atayarak muhatap olmasının ardından hem ülkedeki kazançlarından vergi ödeyeceğini hem de gerektiğinde doğrudan yaptırımlara muhatap olacağını belirtti. Bu adımın, Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcıları için önemli olduğunu vurguladı.

Yasal Süreç ve İçerik Kaldırma Yükümlülüğü

Yapılan açıklamalara göre, Türkiye’de temsilci atanmayan sosyal medya şirketleri hukuka aykırı olduğu mahkemece tespit edilen içerikleri 24 saat içinde kaldırmakla yükümlü olacak. Ayrıca, Türkçe yapılan başvurulara Türkçe yanıt verme ve kişilik haklarına saygı gösterme hususları da vurgulandı.

İlgili Yazılar