Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’nin Çoban İhtiyacı ve Yabancı Çobanlar

Türkiye’nin Çoban İhtiyacı ve Yabancı Çobanlar

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
30 0

Hükümet, Yabancı Çoban İstihdamı İçin Çalışmalar Yapıyor

Türkiye’de son yıllarda, ücretleri ve sayılarıyla dikkat çeken “Afgan çobanlar” konusu gündemde. Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, ülkenin acilen 150 bin çobana ihtiyaç duyduğunu belirtti. Hükümetin Afganistan ve Türk Cumhuriyetleri ile yabancı çoban istihdamı için görüşmeler yaptığı açıklandı. Çelik, güvenlik sorununa dikkat çekerek, yabancı çobanların kimlik ve geçmişlerinin bilinmediğine vurgu yaptı.

Yerli Çobanların Desteklenmesi İsteniyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat’ın açıklamalarının ardından yerli çobanların desteklenmesi gerektiğini vurgulayan Çelik, “sürü yöneticiliği” mesleğinin desteklenmesi gerektiğini belirtti. Türkiye’de hayvan sayısının istenen seviyede olmadığını ifade eden Çelik, yerli çobanlara sosyal güvencenin sağlanması gerektiğini söyledi.

Çoban İhtiyacı ve Yabancı Çobanların Durumu

Çelik, Türkiye’de 40 bine yakın yabancı çoban olduğunu aktardı. Yerli çoban bulma zorluğu nedeniyle yabancı çobanların istihdam edildiğini belirten Çelik, bu durumun sektöre yatırım yapmayı zorlaştırdığını dile getirdi. Türkiye’nin acil olarak 150 bin çobana ihtiyacı olduğunu vurgulayan Çelik, yabancı uyruklu çobanların çalışma standartlarının belirlenmesi gerektiğini söyledi.

İlgili Yazılar