Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’nin Doğal Gaz İthalatı ve İhracatı Raporu

Türkiye’nin Doğal Gaz İthalatı ve İhracatı Raporu

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
34 0

Doğal Gaz İthalat Miktarları ve Dağılımı

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) yıllık doğal gaz sektör raporuna göre, Türkiye’nin geçen yıl ithal ettiği 50,48 milyar metreküp doğal gazın yüzde 71,73’ü boru hatları aracılığıyla, yüzde 28,27’si ise sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) olarak satın alındı.

İthalat Lisansı ve Ülke Dağılımı

Geçen yıl gerçekleştirilen doğal gaz ithalatının yüzde 66,39’u uzun vadeli lisans kapsamında gerçekleşirken, geriye kalan yüzde 33,61’lik kısım spot olarak alındı. Türkiye, doğal gaz ithalatını 21 farklı ülkeden gerçekleştirdi.

Ülkelere Göre İthalat Dağılımı

Doğal gaz ithalatında Rusya %42,27 ile birinci sırada yer alırken, onu sırasıyla Azerbaycan, Cezayir, İran ve ABD takip etti. En fazla doğal gaz Rusya’dan 21 milyar 340 milyon metreküp olarak alınırken, en az miktar 92 milyon metreküp ile Umman’dan alındı.

LNG İthalatı ve Dağılımı

Cezayir’den 6 milyar metreküp, ABD’den 4 milyar metreküp, Mısır’dan ise 1,32 milyar metreküp LNG spot olarak ithal edilmiştir. Toplam ithalatın yüzde 90,45’i BOTAŞ tarafından gerçekleştirilmiştir.

Doğal Gaz İhracatı ve Dağılımı

İhracat ve Ülke Dağılımı

Türkiye geçen yıl toplam 896 milyon 280 bin metreküp doğal gaz ihraç etti. En fazla doğal gaz Bulgaristan’a gönderilirken, en fazla LNG gönderilen ülke ise İsviçre oldu.

İlgili Yazılar