Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Türkiye’nin Tarım Ürünleri İthalatında Artış: Uzman Uyarısı

Türkiye’nin Tarım Ürünleri İthalatında Artış: Uzman Uyarısı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
24 0

Uzmanın İthalat Verilerine İlişkin Uyarısı

CHP Edirne eski Milletvekili ve Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Okan Gaytancıoğlu, Türkiye’nin tarım ürünleri ithalatındaki artışa dikkat çekti. Yılın ilk 4 ayında kırmızı mercimek, barbunya, bezelye, nohut, badem, fındık, karpuz, patates, soğan ve zeytin gibi ürünlerin dahi ithal edildiğini belirtti.

İthalat Rakamları ve Etkileri

Doç. Gaytancıoğlu’nun verdiği bilgilere göre, Türkiye’nin tarım ürünleri ithalatı ilk 4 ayda 4.1 milyar doları buldu. Geçen yılın tamamında ise bu rakam 14 milyar dolar seviyesinde kalmıştı. Önümüzdeki dönemde ithalatın daha da artarak geçen yılı sollaması bekleniyor.

Uzmanın Değerlendirmesi ve Nedenleri

Gaytancıoğlu, ithal edilen ürünlerin Türkiye’de rahatlıkla yetiştirilebilecek ürünler olduğuna dikkat çekerek, nitelikli tarım politikalarının ve üreticilerin yeterince desteklenmemesinin bu duruma yol açtığını vurguladı. Artan ithalatın döviz ihtiyacını artırdığını ve gıda enflasyonunu düşürmede sorun yarattığını belirtti.

Ülkede Tarım Politikaları ve Geçmişten Günümüze Değişim

Gaytancıoğlu, Türkiye’nin geçmişte tarımda yaşanan dönüşümü de hatırlatarak, 2007’de yürürlüğe giren tarım kanununun çiftçiler için olumsuz etkiler yarattığını ifade etti. Türk çiftçisinin topraklarında rahatlıkla yetiştirebileceği ürünleri dışarıdan ithal etmek durumunda kaldığına dikkat çekti.

Ülkemizin Brezilya’dan soya, Rusya’dan buğday, ABD ve Mısır’dan pamuk gibi temel tarım ürünlerini ithal etmek zorunda kalması, tarım politikalarındaki değişimin ve çiftçilere sağlanan desteklerin yetersizliğinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

İlgili Yazılar