Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: Denizcilik İstatistikleri Açıklandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu: Denizcilik İstatistikleri Açıklandı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
36 0

Bakan Uraloğlu, Nisan Ayına Ait Denizcilik İstatistiklerini Paylaştı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Denizcilik Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Ocak-Nisan dönemine ilişkin denizcilik istatistiklerini kamuoyu ile paylaştı.

Nisan Ayında Limanlarda Elleçlenen Yük Miktarı Belli Oldu

Bakan Uraloğlu, Nisan ayında limanlarda elleçlenen yük miktarının 45 milyon 80 bin 852 ton olarak gerçekleştiğini açıkladı. Ayrıca, Ocak-Nisan döneminde limanlarda elleçlenen toplam yük miktarının 179 milyon 470 bin 869 tona ulaştığını belirtti.

İhracat ve İthalat Rakamları Değerlendirildi

Bakan Uraloğlu, Nisan ayında limanlarda gerçekleştirilen ihracat amaçlı yükleme miktarının bir önceki yıla göre %11,3 artarak 12 milyon 34 bin 614 ton, ithalat amaçlı boşaltma miktarının ise %2,2 azalarak 22 milyon 360 bin 475 ton olduğunu ifade etti.

En Fazla Yük Elleçlemesi Aliağa’da

Aliağa Bölge Liman Başkanlığı’nda 7 milyon 749 bin 285 ton yük elleçlemesi gerçekleştiğini vurgulayan Bakan Uraloğlu, Nisan ayında deniz yoluyla yapılan transit yük taşımalarının 6 milyon 77 bin 466 ton, kabotajda taşınan yük miktarının ise 4 milyon 608 bin 297 ton olduğunu açıkladı.

En Fazla Artış Mısırda Gözlendi

Nisan ayında bir önceki aya göre en fazla artış gösteren yük cinsinin mısır (tahıl) elleçlemesi olduğunu belirten Bakan Uraloğlu, limanlardan 939 bin 312 ton mısır yük elleçlemesi gerçekleştirildi.

En Fazla İhracat İtalya’ya Yapıldı

Bakan Uraloğlu, Nisan ayında deniz yoluyla yapılan ihracatta en fazla yük elleçlemesinin İtalya’ya yapılan taşımalarda gerçekleştiğini, Rusya’dan yapılan taşımalarda ise en fazla yük elleçlemesinin ithalatta olduğunu açıkladı.

İlgili Yazılar