Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan Havalimanlarında Güvenlik Kontrollerine Yönelik Yeni Düzenlemeler

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan Havalimanlarında Güvenlik Kontrollerine Yönelik Yeni Düzenlemeler

haberci haberci - - 1 dk okuma süresi
25 0

Bakan Uraloğlu, Havalimanlarında Yapılacak Güvenlik Kontrollerini Açıkladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, havalimanlarında güvenlik kontrolleri konusunda önemli değişikliklerin kapıda olduğunu duyurdu.

Yolcuların Güvenliği İçin Alınacak Önlemler

Bakan Uraloğlu, kanun teklifi taslağına göre, havalimanı girişlerinde tüm yolcuların cihazla aranacağını belirtti. Cihazla aramanın yetersiz olduğu durumlarda ise elle arama yapılacağını vurguladı. Kendisinin veya eşyasının elle aranmasını kabul etmeyen yolcuların uçağa kabul edilmeyeceğini ifade etti.

Gemicilik Alanında Yapılacak Yenilikler

Bakan Uraloğlu, gemi kaynaklı emisyonların azaltılmasına yönelik çalışmaları da duyurdu. Yeni düzenleme kapsamında Emisyon Fiyatlandırma Sistemi’nin kurulacağını belirten Uraloğlu, Türk deniz ticaret filosunun rekabet gücünü artırmak için emisyonların hızla düşürülmesi gerektiğini vurguladı.

Bakan Uraloğlu, düzenlemeyle elde edilen gelirlerin yeşil denizcilik alanında kullanılacağını ve deniz taşımacılığından kaynaklanan karbon fiyatlandırması gelirlerinin Bakanlık bütçesine özel ödenek olarak ayrılacağını açıkladı. Ayrıca, Denizde Can ve Mal Koruma Hakkında Kanunu gereğince liman giriş ve çıkış işlemlerinin dijital platformlar üzerinden gerçekleştirileceğini de belirtti.

İlgili Yazılar