Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Vergi Reformu Taslağı Expertizleri Alevlendirdi

Vergi Reformu Taslağı Expertizleri Alevlendirdi

haberci haberci - - 3 dk okuma süresi
27 0

Vergi Uzmanı Dr. Nedim Türkmen’in Değerlendirmesi

HAZİNE ve Maliye Bakanlığı tarafından sunulan vergi reformu taslağı, tartışmaları alevlendirdi. Vergi düzenlemelerinin bütçe açığını azaltmaya yönelik olmasına rağmen, uzmanlar bu adımların sorunu çözmede yetersiz kaldığına vurgu yapıyor.

SÖZCÜ yazarı ve vergi uzmanı Dr. Nedim Türkmen, mesken kira geliri elde edenlerin istisnasının kaldırılması, gayrimenkul satışlarında istisna uygulamasının sonlandırılması veya kurumlara Asgari Kurumlar Vergisi getirilmesinin sorunları çözmeyeceğini belirtiyor.

Vergi Gelirinden Vazgeçmek Bütçeye Eksik Getiriyor

Türkmen, devletin istisna ve muafiyet yoluyla kurumlardan alınmayan vergi tutarının geçen yıl 1 trilyon 476 milyar TL olduğunu, bu yıl hedefin ise 2 trilyon 200 milyar TL olduğuna dikkat çekiyor. Türkmen’e göre, indirim ve muafiyet uygulanmaması durumunda bütçe fazla verecek ve vazgeçilen vergilerin yüzde 75’i Gelir ve Kurumlar Vergisi mükelleflerine ait.

Asgari Kurumlar Vergisi Uygulaması ve Zorlukları

Geçen yıl tahsil edilen Kurumlar Vergisi tutarının 786 milyar 314 milyon TL olduğunu belirten Türkmen, ülkede 1 milyon 100 bin Kurumlar Vergisi mükellefi olmasına rağmen, şirketlerin çoğunun zarar gösterdiğini veya cüzi kâr bildirdiğini aktarıyor. Türkmen, Asgari Kurumlar Vergisi uygulamasının dünyada yüzde 15 olduğuna işaret ediyor ve Türkiye’de genel oranın yüzde 25, banka ve sigorta şirketleri için yüzde 30 olduğunu belirtiyor.

Vatandaşın Yakasını Bırakın

Türkmen, Türkiye’nin malı değil, parayı takip eden bir sistem için Gelir Vergisi Kanunu’nu değiştirmesi gerektiğini vurguluyor. Vergi ödemeleriyle ilgili denetimlerin artması gerektiğini söyleyen Türkmen, vatandaşın harcadığı ya da tasarruf ettiği paranın kaynağının sorgulanması gerektiğini ifade ediyor. Aksi takdirde, yapılan düzenlemelerin etkisiz olacağını belirtiyor.

Türkmen, basit usulde vergilendirilen mükelleflerin iki yıl önce sistemin dışına çıkarılmasının hatalı olduğunu belirtiyor ve iktidarın vatandaşın üzerindeki vergi baskısını azaltması gerektiğini savunuyor.

İlgili Yazılar