Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. YASED’in Raporuna Göre Türkiye’ye Yatırımlar Mart Ayında Arttı

YASED’in Raporuna Göre Türkiye’ye Yatırımlar Mart Ayında Arttı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
65 0

Toplam Uluslararası Doğrudan Yatırım Miktarı 336 Milyon Dolar

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan Ödemeler Dengesi İstatistikleri sonrasında Rakamlarla Uluslararası Doğrudan Yatırımlar Bülteni’ni yayımladı. Buna göre, mart ayında Türkiye’ye giren toplam uluslararası doğrudan yatırım miktarı 336 milyon dolar olarak gerçekleşti.

2024’ün İlk Çeyreğinde UDY Girişi 1,5 Milyar Dolar

2024’ün ilk üç ayında ise Türkiye’ye giren toplam uluslararası doğrudan yatırım miktarı 1,5 milyar dolar olarak kaydedildi. Bu dönemde, yatırım sermayesi girişleriyle 1 milyar 218 milyon dolar ve yabancı uyruklulara gayrimenkul satışı yoluyla 796 milyon dolar değerinde UDY girişi gerçekleşti.

Finansal Faaliyetler En Çok Yatırım Aldı

2024’ün ilk çeyreğinde yatırım sermayesi girişlerinin çoğunluğu finans ve sigorta faaliyetleri, toptan ve perakende ticaret ile madencilik ve taş ocakçılığı sektörlerine yapıldı. Finans sektörüne 257 milyon dolarlık yatırım girişi oldu ve bunun 249 milyon doları “diğer finansal hizmet faaliyetleri” tarafından gerçekleştirildi.

Hollanda En Fazla Yatırım Yapan Ülke

İlk çeyrekte Avrupa Birliği ülkeleri, Türkiye’ye gelen yatırım sermayesi girişlerinde yüzde 58’lik payla en büyük kaynak oldu. Ülke bazında incelendiğinde ise yüzde 25’lik payla Hollanda, yüzde 21’lik payla ABD ve yüzde 12’lik payla Almanya ilk üç sırada yer aldı.

İlgili Yazılar