Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Ekonomi
  4. »
  5. Yeniden Düzenlenen Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Yönetmeliği Hakkında Haber

Yeniden Düzenlenen Kısa Çalışma ve Kısa Çalışma Ödeneği Yönetmeliği Hakkında Haber

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
34 0

Yönetmelikte Değişiklik Yapıldı, Süre 3 Ay ile Sınırlı

İşverenlerin ekonomik kriz, salgın gibi zorlayıcı sebeplerle haftalık çalışma sürelerini azaltması durumunda uygulanan kısa çalışma ve kısa çalışma ödeneği yönetmeliği yeniden düzenlendi. Yapılan düzenlemede, 3 ayla sınırlanan kısa çalışma süresinde herhangi bir değişiklik yapılmadı. İşverenlerin aynı başvuru gerekçesiyle farklı tarihlerde birden fazla kısa çalışma talebinde bulunması halinde, 3 aylık süre ilk başvuru tarihinden itibaren hesaplanacak.

Kısa Çalışma Dönemi ve Ödeneğe İlişkin Detaylar

Yeni düzenleme kapsamında, işyeri için belirlenen kısa çalışma dönemi en az 4 hafta olacak. İşyerinde uygulanan kısa çalışma süresi, haftalık normal çalışma süresinin 1/3’ünden az olamayacak. Sigortalılar için ise kısa çalışma süresi, sıfır olmamak kaydıyla 1/3’ten az belirlenebilecek.

Kısa çalışma ödeneği miktarı, sigortalının son 12 aylık prime esas kazançlarına göre günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ı olarak hesaplanacak. Ödeneğin süresi en fazla 3 ay olacak ve kısa çalışma süresi kadar devam edecek.

1 Mart’tan Önceki Uygulamalarda Geçerli Olacak Hükümler

Yönetmeliğe eklenen geçici maddeye göre, 1 Mart’tan önce başlayan kısa çalışma uygulamalarında eski yönetmelik hükümleri geçerli olacak. Bu tarihten önce kısa çalışma başlayan sigortalılar için ödeme yapılmaması veya kısa çalışmaya tabi tutulmaması durumunda ödeneğe hak sahipliği iptal edilecek.

Yeni yönetmelik bugünden itibaren yürürlükte olacak ve işverenler ile sigortalılar arasında kısa çalışma sürecine ilişkin şeffaf bir düzenlemeyi sağlayacak.

İlgili Yazılar