Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Yunanistan’da AP Seçim Sonuçları Açıklandı

Yunanistan’da AP Seçim Sonuçları Açıklandı

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
35 0

Yeni Demokrasi 7 Sandalyeyle Başı Çekti

Yunanistan’da İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan resmi olmayan verilere göre, Avrupa Parlamentosu’na 21 parlamenter gönderme hakkı bulunan ülkede iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi 7 sandalye kazanarak başı çekti.

SYRIZA ve Diğer Partilerin Durumu

Ana muhalefetteki Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA) 4, Panhelenik Sosyalist Hareket (PASOK) 3, Yunan Çözümü 2, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) 2 sandalye elde etti. Ayrıca Zafer Partisi, Özgürlük Rotası ve Mantığın Sesi Partisi de birer sandalye kazandı.

Miçotakis: “Hedeflerimize Ulaşamadık”

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, pazar günü gerçekleştirilen seçimlerde hedeflerine ulaşamadıklarını belirterek, Yunan halkının “Size güveniyoruz ama daha çok çabalamanız gerekiyor” mesajını aldıklarını ifade etti. Partisinin, pahalılık gibi gündelik sorunları protesto eden seçmenlerden oy kaybına uğradığını söyledi.

DEB Partisi Batı Trakya’da Başarılı

Öte yandan, Türklerin kurduğu Dostluk Eşitlik Barış (DEB) Partisi, Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Batı Trakya’da başarılı bir sonuç elde etti. İçişleri Bakanlığının açıkladığı verilere göre, DEB Partisi Rodop’ta yüzde 36, İskeçe’de ise yüzde 27 oy oranıyla birinci parti oldu.

İlgili Yazılar