Copyright © 2024 Tüm hakları MERSİN HABERLER - mersinhaberler.com'da saklıdır.

Mersin Haberler

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. İsrail, Gazze’ye Yönelik Hava Saldırılarına Devam Ediyor

İsrail, Gazze’ye Yönelik Hava Saldırılarına Devam Ediyor

haberci haberci - - 2 dk okuma süresi
39 0

İsrail’in Gazze’ye Yönelik Hava Saldırıları

İsrail savaş uçakları, Gazze şehrinin batısındaki er-Rimal ve Tel el-Hava mahallelerine yoğun hava bombardımanı gerçekleştirdi. Saldırılar sonucunda bölgede **büyük bir duman bulutu** oluştu.

İsrail’in Uyarıları ve Filistinlilerin Zorla Yerinden Edilmesi

İsrail ordusu, Gazze kentine havadan attığı broşürlerde, kentin “tehlikeli çatışma bölgesi” olacağı uyarısında bulunarak bölgedeki Filistinlilerden Gazze Şeridi’nin orta kesiminde yer alan Deyr el-Belah’a göç etmelerini istemişti. Atılan broşürlerde yer alan ifadelere göre, İsrail güçlerince boşaltılması istenen bölgelerin Gazze kentinin tamamını kapsadığı görülüyor.

İsrail’in Saldırıları ve Sonuçları

İsrail’in Gazze’ye saldırılarının başladığı 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki Filistinlilerin yaklaşık **1,9 milyonu** zorla yerinden edildi. İsrail ordusunun son 24 saatte Gazze’nin çeşitli bölgelerinde 4 “katliam” gerçekleştirdiği, söz konusu saldırılarda 52 Filistinlinin daha hayatını kaybettiği, 208 Filistinlinin yaralandığı belirtildi.

Gazze’deki İnsani Kriz ve Yardım Erişiminin Engellenmesi

Gazze’de bulunan Endonezya Hastanesi, jeneratörleri çalıştırmak için gerekli yakıt ile ilaç ve tıbbi malzemede “kıtlık” yaşandığını duyurdu. Ayrıca, İsrail’in engellemeleri nedeniyle sağlık ekipleri ile sivil savunma görevlilerinin cenazelere ulaşamadığı belirtiliyor. Gazze Şeridi’nin İsrail dışında dış dünyaya açılan tek kapısı olan Refah Sınır Kapısı’nın kapalı olması, gıda sıkıntısıyla karşı karşıya kalan Gazze’ye insani yardım girişlerini önemli ölçüde etkiliyor.

İlgili Yazılar